• ST. NICOLAUS Monarchs
  • Přerov Mammoths
  • Vysočina Gladiators
  • Znojmo Knights
  • Ostrava Steelers
  • Brno Alligators
  • Ústí nad Labem Blades
  • Nitra Knights

Generálka dopadla nad očakávanie

pondelok, 30. marec 2015 12:40 MNRX
Generálka dopadla nad očakávanie

V nedeľu sme po niekoľkoročnej pauze vycestovali do Prahy, aby sme si overili, či sme na nadchádzajúcu sezónu pripravení.

Keďže to má byť sezóna historická, počas jari budeme účinkovať hneď v dvoch ligách - maďarskej HFL a znovu obnovenej SFL, potrebovali sme zápasovú skúšku ako soľ. Preto sme boli veľmi radi, keď pražskí "Hroši" našu ponuku prijali a rozhodli sa zmerať si s nami sily.

Plán bol jednoduchý - vyskúšať čo najviac natrénovaných akcií, čo najviac hráčov a celkovo si vytvoriť obraz, čo už ovládame a na čom treba ešte popracovať.

A tak sme hneď od úvodu poslali na plochu to najlepšie, čo tento rok máme, a to v útoku i obrane.

Úvodný žreb nás poslal do obrany, súper začínal na svojej 26-yardovej čiare, ale po 3 pokusoch a celkovým ziskom 0 yardov nám loptu odovzdal puntom.

Náš útok odpovedal impozantne - Štefan Slovák (#36) prevzal jednu odovzdávku, prijal jednu prihrávku a tretí pokus bola pekná prihrávka jednej zahraničnej posily na druhú. Ferni Garza (#1), našiel krížnym pasom skoro cez celú šírku hracej plochy kanadského wide receivera Paula de Passa (#81) - 22 yardový touchdown! Úspešný kop dosiahol náš ďalší tohtororočný nováčik, kicker Ivan Vlásko (#5), takže stav bol 0:7 pre nás.

Nasledujúce dva útočné drivy pražských hostiteľov boli tiež zastavené veľmi rýchlo a obe naše odpovede boli touchdownové. Oba dosiahol svojimi behmi Štefan Slovák (#36), a tak skóre začínalo naberať hrozivé rozmery - 0:21 pre Monarchs.

Ale štvrtý drive Hippos už bol o niečom inom. Domáci sa siedmimi rozohrávkami dostali až do našej endzone a korigovali stav stretnutia na 6:21. Rozhodujúcou akciou celého útočného snaženia bola tá úplne prvá, pri ktorej pražský quarterback Stanislav Tománek (#7) dokázal prebehnúť neuveriteľných 34 yardov a odštartoval tak zisk bodov pre svoj tím.

Avšak to bolo do polčasu zo strany Hippos všetko, zatiaľ čo náš útok pridal ďalšie 3 touchdowny. Podelili sa o ne wide receiveri Paul de Pass (#81), Juraj Sanitra (#21) a navrátilec zo Švajčiarska, running back Šimon Bauer (#23). Stav pred polčasom tak bol 6:41 v náš prospech a nadišiel čas poslať "lavičku".

Do druhého polčasu sme nastúpili s väčšinou náhradníkov, pozíciu quarterbacka prevzal náš minuloročný starter, Patrik Slušný (#12), v obrane sme skúšali nováčikov. Súper napriek vysokému rozdielu v skóre preukazoval kvalitu, pre ktorú sme si ho vybrali, avšak či už trémou alebo chvíľkovou indispozíciou sa dopustil niekoľkých rozhodujúcich chýb. Po stratách lopty sa náš útok dostával do veľmi výhodných pozícií (štyrikrát sme rozohrávali z menej ako 25 yardovej vzdialenosti do endzone), čo sme napokon aj patrične využili.

Pridali sme ďalšie 2 touchdowny v útoku (Bauer, Slušný) a náš veľmi dobrý výkon ozdobil Juraj Sanitra (#21) vyše 60-yardovým punt returnom až do endzóny.

Ako sme už spomenuli, konečné skóre 6:62 vyznieva pre Hippos zbytočne kruto, domáci mali určite väčšie ambície aj očakávania, avšak nedeľa nebol ich deň.

Naopak, my výsledok nepreceňujeme. 8 útočných touchdownov by mohlo vyvolať dojem, že nás v sezóne nič nezastaví, ale futbal je aj v takýchto situáciách mimoriadne spravodlivý. Podceňovanie súperov, či preceňovanie vlastných schopností býva veľmi rýchlo potrestané a my si prekvapenia na náš účet v tomto roku nemôžeme dovoliť.

Tréneri pražský zápas dôkladne zanalyzujú, nájdu pozitíva, ale pozornosť sústredia hlavne na veci, ktoré ešte nešli podľa ich predstáv.

Času je málo a už na Veľkonočnú nedeľu cestujeme do Budapešti k veľmi ambicióznemu protivníkovi - Újpest Bulldogs. Minuloročný víťaz maďarskej druhej ligy bude chcieť postup medzi elitu určite potvrdiť víťazstvom, preto podcenenie neprichádza do úvahy.

Ak máte v nedeľu čas a chuť, príďte nás podporiť pri historickom vstupe do HFL! Go, Monarchs!