• ST. NICOLAUS Monarchs
  • Přerov Mammoths
  • Vysočina Gladiators
  • Znojmo Knights
  • Ostrava Steelers
  • Brno Alligators
  • Ústí nad Labem Blades
  • Nitra Knights

V šlágri úspešný obhajca

nedeľa, 3. máj 2015 20:39 MNRX
V šlágri úspešný obhajca

V sobotu sme sa boli pozrieť na prvý tohtoročný šláger v HFL, a to súboj minuloročných finalistov - Wolves proti Cowbells. Keďže zápasy s oboma týmito mužstvami nás ešte len čakajú, boli sme zvedaví na ich aktuálnu silu, ale aj na to, ktorý z nich by mohol niečím prekvapiť.

Žreb poslal ako prvých do útoku hosťujúcich Cowbells. A tí sa zhostili tejto úlohy tak ako sa na obhajcu patrí. Dlhý, 10-signálový drive doviedli až do endzóny Wolves, keď prihrávku quarterbacka Tamása Váryho zachytil voľný Bálint Kántor. 0:7 pre hostí.

Avšak domáci sa nenechali "zastrašiť" úvodným touchdownom a odpovedali svojou najväčšou zbraňou - running back Darrell Tate III prebehol stredom obrany Cowbells a bolo vyrovnané - 7:7.

Po tomto touchdowne sa začali čoraz viac presadzovať Wolves, obrana zastavovala Cowbells už v zárodku ich útočných snáh a nebyť chyby domáceho QB Márka Bencsicsa, ktorý tesne pred endzónou nepochopiteľne "našiel" ruky súpera, mohli sa Vlci "odtrhnúť" už skôr. Ale Cowbells z interception nevyťažili nič, a tak mohli Vlci skúsiť reparát.

Ten vyšiel iba čiastočne, ale úspešný field goal im zabezpečil vedenie 10:7. Cowbells nedokázali odpovedať ani tentokrát. Treba podotknúť, že v zápase bolo množstvo faulov a technických priestupkov, ktoré obe mužstvá brzdili v úspešnosti útokov, ale jeden touchdown sme do polčasu predsa len ešte videli. Dosiahli ho domáci Wolves, a tak si zabezpečili pred prestávkou pohodlný 10-bodový náskok - 17:7.

Keďže po polčase prijímali loptu, ich šance na rozhodnutie zápasu boli veľmi reálne, najmä ak Cowbells po prvom TD už toľko nevzdorovali. Lenže útok Vlkov dokázala obrana Bells zastaviť, pokus o field goal z veľkej vzdialenosti a za silného vetra bol lotériou a zbytočným rizikom, a tak prišiel úder.

Kouč hostí, Karim Trabelsi prišiel po prestávke so zmenenou taktikou a začal oveľa viac využívať running backa Pétera Cseperkaló (na fotografii), ktorý sa rozhodujúcou mierou podieľal na úspechu Cowbells aj v jesennom finále minulý rok. Jeho energické behy začali dostávať do problémov domácu obranu a najmä viazali pozornosť. Quarterback tak pri náznakoch odovzdávky získaval viac času a mohol hoci krátkymi, ale efektívnymi prihrávkami ďalej nahlodávať súpera. Cowbells doviedli svoj drive až na 1 yard a Cseperkaló pohodlne vbehol do endzóny - stav stretnutia 17:14 pre Vlkov.

Zápas získal nový náboj a pod tlak sa mali dostať domáci. Lenže opäť po kombinácii úspešných signálov a faulov obrany sa veľmi rýchlo dostali až pred bodovacie územie Bells a náskok bol opäť 10 bodov - 24:14! Svoj druhý TD si pripísal Darrell Tate III. Do konca 3. štvrtiny už viac bodov nepadlo, a tak pred poslednou dvanásťminútovkou boli domáci "na koni".

Cowbells ale nezložili zbrane. Kombináciou silových behov Cseperkala a niekoľkých krátkych prihrávok sa opäť dostali na polovicu Wolves a nasledovala krásna 32-yardová prihrávka Tamása Váryho na Pétera Kocsisa, ktorý už nemal problém "vkročiť" do endzóny - 24:21! Do konca zápasu ostáva ešte dlhých 7 minút a dráma vrcholí.

Wolves si prežijú svoju chvíľku hrôzy, keď hneď pri prvom pokuse vypadne runnning backovi lopta z rúk, ale na ich šťastie sa jej Cowbells nezmocnili. Ale asi aj touto situáciou ovplyvnení, svoj útok nedotiahnu k 1st downu, a tak nasleduje punt. Domáci kicker András Storcz ho zvládol doslova výstavne - lopta sa vykotúľala za postrannú čiaru na 5. yarde Cowbells (!).

Úradujúci majster sa pokúša o obrat v zápase. Prvý pokus - prihrávka na pravú stranu, úspešná, 13 yardov, druhý pokus - vynikajúci beh Cseperkala, 12 yardov, tretí pokus - WR screen na ľavú stranu, loptu zachytáva Adam Nagy a dobieha s ňou aj vďaka vynikajúcim blokom až na 33-yardovú čiaru Wolves - big play a 1st down! Avšak nasledujúce 2 pokusy sú problematické - beh so ziskom 1 yardu a po ňom QB sack. Nasleduje punt a Wolves môžu zápas doviesť do víťazného konca.

Taktika velí 3 behy, aby uplynulo čo najviac času, ale zároveň sa snažiť o dosiahnutie 1st downu, ktorý by znamenal takmer isté víťazstvo. Lenže obrana obhajcu tento plán nedovolí. Wolves opäť odkopávajú a tentokrát zďaleka nie tak úspešne ako v predchádzajúcom prípade. Lopta opúšťa hraciu plochu na 20-yardovej čiare, ale osobný faul za 15 yardov posúva útok Cowbells na 35-ku. Do konca ostáva niečo vyše 2 minút.

Prvý pokus o prihrávku - neúspešný. Druhý pokus - Cseperkaló draw so ziskom 11 yardov. Ďalšia prihrávka, tentokrát do hĺbky stredom, medzi 2 obrancov. WR je rád, že ju nezachytil, kontakto prišiel takmer okamžite. Nasleduje... beh - Cseperkaló tentokrát doľava, 15 yardov. Lopta je na 30-yardovej čiare Wolves. Prichádza 2-minute warning.

Prihrávka doprava, trochu vysoká, ale receiver ju udržal, 9 yardov, čas beží. False start Cowbells! Do konca ostáva 1 minúta a 20 sekúnd - 2. pokus a 6 yardov, z 26 yardu Wolves. Tamás Vary prihráva do stredu na Pétera Kocsisa a ten bez kontaktu vbieha do endzóny - touchdown Cowbells! Nadšený to preženie (podľa rozhodcov) s oslavou a dostáva 15-yardový trest. Vlci sa ho rozhodnú uplatniť pri kick-offe, takže PAT kop je úspešný a stav je po druhýkrát v zápase v prospech hostí - 24:28!

Snaha domácich o posledný obrat a strhnutie víťazstva svoju na stranu bola napokon neúspešná. Hoci posledný pokus Márka Bencsicsa rozohrávali Wolves iba z 20 yardov spred endzóny, obranca bol na mieste, a tréner hostí tak mohol freneticky vyhodiť nad hlavu svoj playbook a ostatné "papiere". Cowbells po druhýkrát za sebou porazili Wolves a ostali spolu s Monarchs jedinými neporazenými tímami v aktuálnom ročníku HFL.

Či tomu tak bude aj po ďalšom šlágri, ktorý nás čaká 17. mája v Bratislave, to ukáže až samotný zápas - Monarchs v ňom privátajú Wolves a že to bude súboj na "ostrie noža", je už teraz všetkým jasné!