Zhovárali sme sa s "importmi"

pondelok, 2. marec 2015 14:25 MNRX
Zhovárali sme sa s "importmi"

Ako už isto viete, našimi tohtoročnými posilami v útoku budú quarterback Ferni GARZA (#1) z USA a wide receiver Paul de PASS (#81) z Kanady.

Obaja "importi", ako takýchto hráčov zvykne nazývať futbalová komunita, hrajú futbal už zopár rokov a my sme presvedčení, že ich herný a koučský prínos bude neoceniteľný. Ale aby sme ich spoznali aj po iných stránkach, položili sme im pár otázok a tu sú ich odpovede.

Ako dlho už hráš futbal a čo považuješ za svoje najväčšie úspechy?

Ferni: Futbal hrám od svojich 10 rokov a počas celej svojej kariéry hrám na pozícii quarterbacka.

Za svoje najväčšie úspechy považujem 3 majstrovské tituly – jeden na vysokej škole v USA a 2 v Čechách, s tímom Prague Black Hawks.

Paul: S futbalom som začal pomerne neskôr, a to ako 16-ročný, na strednej škole.

Medzi moje najväčšie športové úspechy patria určite nominácie do hviezdnych výberov ako v konferencii (conference All Star), tak v celonárodnom rámci (1st team All Canadian), ktoré som získal vo svojom poslednom roku na univerzite.

Po tejto sezóne som dokonca podpísal na niekoľko mesiacov zmluvu s profesionálnym klubom CFL (Ottawa).

Čo máš na futbale najradšej? Prečo si si ho vybral namiesto iných športov?

Ferni: Futbal mám najradšej zo všetkých športov preto, lebo je to absolútny kolektívny šport. Aby ste mohli byť úspešný, potrebujete od všetkých 11 hráčov, aby spolupracovali a v konkrétnej chvíli si splnili svoje úlohy. To vytvára medzi hráčmi skutočné, takmer rodinné puto, pretože si musia navzájom veriť a sú odkázaní jeden na druhého.

Paul: Čo mám na futbale najradšej? Oddanosť tímu – 11 hráčov pracuje na ihrisku výhradne pre úspech kolektívu, bez ohľadu na to, kto má čo na starosti. Je to veľmi náročné ako po fyzickej, tak i duševnej stránke, ale keď to funguje, vyzerá to ako umenie.

Venoval si sa v minulosti aj iným športom? Bol si v nich dobrý?

Ferni: Počas svojho života som okrem futbalu hral súťažne basketbal aj baseball. V baseballe som vynikal najmä v detskom veku, avšak od strednej školy ma začal tento šport nudiť, a tak som s ním skončil.

V basketbale som obdržal ponuky na štipendium od niekoľkých univerzít z najvyššej divízie, ale napokon som sa rozhodol pre futbalové štipendium, nakoľko tento šport mám v srdci najhlbšie.

Paul: (smiech) Asi sa dovtípite, že ako Kanaďan som vyrastal s hokejom, ale možno vás prekvapí, že taktiež som hral baseball. Získal som provinčné tituly v oboch týchto športoch a dosiahol značnú hráčsku úroveň.

Avšak pri počte hráčov, ktorí sa v Kanade venujú hokeju, konkurencia je ozaj vysoká, a tak krátko po zoznámení sa s futbalom, som si tento šport zamiloval a presedlal.

Ako vidíš šance Monarchs v sezóne 2015?

Ferni: Som presvedčený, že Monarchs zažijú v tomto roku prelomovú sezónu a že svojimi výsledkami a predvádzanou hrou zaujmú pozornosť mnohých európskych tímov.

Paul: Myslím, že Monarchs budú tento rok príjemným prekvapením pre všetkých zúčastnených a že vyhráme dostatočné množstvo zápasov.

Čo vieš o Bratislave a Slovensku? Nejakú zaujímavosť?

Ferni: O Bratislave viem toľko, že sa v nej odohráva dej filmu Hostel, hoci samotné nakrúcanie prebiehalo úplne inde, dokonca mimo Slovenska.

Paul: Ako väčšina ľudí z nášho kontinentu, aj ja mám zatiaľ len čiastočné znalosti o Bratislave a Slovensku, ale videl som aj Hostel aj Eurotrip, takže v obraze som, ha-ha-ha (smiech).

Vieš už niečo povedať po slovensky?

Ferni: V slovenčine viem povedať viacero vecí, keďže som žil 3 roky v susednom Česku, takže opatrne, čo poviete v mojej prítomnosti, mohol by som vám rozumieť, ha-ha-ha (smiech).

Paul: Moje znalosti slovenčiny sú dosť obmedzené, teda takmer žiadne. Doteraz som sa naučil slovo "svičková" (aspoň dúfam, že to vravím správne). Podľa toho, ako veľmi mi chutila, považujem toto slovo za dôležité, ha-ha-ha (smiech).

A my len dodávame, že áno, jedná sa o typické slovenské jedlo – svičková na smotane... :-)