Zimná príprava štartuje

sobota, 28. november 2015 23:56 MNRX
Zimná príprava štartuje

Dnes štartuje zimná priprava. Prinášame Vám rozhovor s Iľjom Čížom, bývalým hráčom a niekoľkoročným kondičným trénerom Monarchs.


Ako si spokojný s prípravou hráčov na sezónu 2015?

Prípravu na sezónu 2015 môžem považovať za najlepšiu v mojej pozícii kondičného trénera. Bola dostatočne dlhá, výborne materiálne zabezpečená (Proton Gym bola veľmi dobrá voľba vzhľadom na dostatok “železa”, náradia, pomôcok a všetkého materiálu potrebného na footbalový tréning). Určite bola najlepšia v histórii aj z hľadiska použitého systému prípravy, výrazne sa prejavili vplyvy "americkej" školy EXOS, ktorá je úspešne využívaná v príprave mladých college hráčov na NFL Combine. Využívali sme ťažke silové komplexné cvičenia (drepy, mŕtve ťahy, premiestnenia, výrazy, kettlebel, šplhali na lane, skákali cez a na debnu, hádzali slamball, atď), ktoré vybudovali základ, ktorý sme ďalej upravovali pre footbalové potreby. To, že sme vybudovali dobré základy sa nasledovne prejavilo počas sezóny, kedy sa únava a nedostatok kondície prejavovali na hráčoch podstatne neskôr a menej ako na súperoch. Myslím, že práve toto bol podklad pre kvalitný herný prejav a nasledovný úspech.


Začína príprava na sezónu 2016. V čom sa bude odlišovať od tej minulej?

Príprava na nadchádzajúcu sezónu určite sa bude odlišovať, pokúsim sa využiť skúsenosti a pozitívne odozvy minulej prípravy a taktiež ďalšie nové "americké" poznatky. Vzhľadom na skromnejšie podmienky vznika priestor na realizáciu špecifických cvičení s presným zameraním na rozvoj kondičných a koordinačných schopností špeciálne pre hráčov amerického futbalu.


Na čo sa zameriaš v príprave ?

Veľa cvičení na dolné končatiny budeme cvičiť unilaterálne, budeme cvičiť na jednej nohe. Podstatnú časť bude tvoriť funkčné posilnenie svalstva trupu. Určite budeme viac behať ako vlani, nakoľko veľká a krytá hala nám takýto tréning umožňuje (štarty, krátke šprinty, zmeny smeru, atď.)

.

Minulú sezónu sa veľké zranenia Panovníkom vyhýbali . Akú zásluhu má kvalitná príprava na tomto ?

Kvalitná príprava prináša so sebou nielen zvýšenie sily a kondície, ale funguje ako najlepšia prevencia pred zraneniami. Dobrá príprava vplýva na celkovú koordináciu hráčov, ktorí sa dokážu lepšie pohybovať, lepšie kontrolovať a vykonávať pohyby na ihrisku. Samozrejme ani sebelepšia príprava vás neochráni pred údermi a inými footbalovými škrabancami, ale ak sa hráč cíti silný, lebo "má natrénované", tak jeho sebavedomie je vysoké a psychika dokáže divy. Najlepším príkladom v Monarchs je Števo Slovák.