• ST. NICOLAUS Monarchs
  • Přerov Mammoths
  • Vysočina Gladiators
  • Znojmo Knights
  • Ostrava Steelers
  • Brno Alligators
  • Ústí nad Labem Blades
  • Nitra Knights

Monarchs si zmerajú sily so Silverhawks

piatok, 11. máj 2018 20:22 Pavol Herčko
Monarchs si zmerajú sily so Silverhawks
Bratislava Monarchs (1-5) odohrajú v sobotu 12. mája o 15:00 ďalší zápas v rakúskej AFL. V slovinskej Ľubľane na Štadióne Ivančna Gorica nastúpia Panovníci proti domácemu tímu Ljubljana Silverhawks (2-4). Silverhawks momentálne nezažívajú najvydarenejšiu sezónu a zaostávajú za očakávaniami. Výkony Monarchs sa postupne zlepšujú a tak môžu skúsenejších Silverhawks skutočne potrápiť. Silverhawks by si v prípade prehry skomplikovali boj o play-off, respektíve o Wild Card zápas, Monarchs by sa teoreticky mohli odlepiť z dna ligovej tabuľky. 

Ljubljana Silverhawks
Tím z hlavného mesta Slovinska začal písať svoju históriu v roku 2002, kedy sa stal priekopníkom amerického futbalu v Slovinsku. Silverhawks od svojho vzniku 6-krát vyhrali slovinskú SFL a raz stredoeurópsku CEFL. Najúspešnejší slovinský tím je účastníkom rakúskej, resp. nadnárodnej AFL od roku 2016. V oboch doterajších sezónach si zahrali play-off. Tímové farby sú kobaltovo modrá, metalická strieborná a biela. Domovským štadiónom je Štadión Ivančna Gorica,  ktorého kapacita je 1500 miest. Head Coach tímu je Rok Štamcar.

Čo v zápase sledovať
Quarterbackom a hviezdou tímu je američan Zachary Good Cavanaugh (#6). Skúsený QB má v aktuálnej sezóne AFL veľmi zaujímavé štatistiky. Má najviac nahádzaných yardov (1785 yds), v počte nahádzaných touchdownov (19) je na treťom mieste, v počte interception (7) na druhom. Medzi najsilnejšie zbrane QB Cavanaugha a najväčšie hrozby pre defense Monarchs patrí Wide Receiver Matic Tomse (#84), ktorý zachytil až 11 z 19 touchdownov svojho QB. Druhým nebezpečným WR je Eugen Sumic (#7). Running Backom tímu je Žiga Zibelnik (#26). Po zemi si pre 1st down alebo touchdown vie dobehnút aj samotný QB Cavanaugh. Právom tak patrí ofenzíva Silverhawks k najproduktívnejšej v AFL. Defenzíva Monarchs sa však v posledných dvoch zápasoch výrazne zlepšila. Tento zápas by mohol vyhovovať Cameronovi Smithovi (#6), ktorý je silný vo vzdušných súbojoch.

Výkony a produktivita QB Monarchs Davida Vegu (#1) sa zlepšujú, 4 touchdowny zo zápasu proti Dragons sú toho dôkazom. Veľmi dobre funguje spolupráca Vegu s WR Ľubošom Paprčkom (#85) a WR Tomášom Januschkem (#15). Obaja hráči hrajú vo veľmi dobrej forme a so svojim QB si začínajú čoraz viac rozumieť. Dôležitým ofenzívnym faktorom bude opäť RB Crusoe Gongbay (#2). Ten keď je na ihrisku, tak dominuje. Defenzíva Silverhawks patrí štatisticky medzi najhoršie v AFL. Ak teda dá offensive line QB Vegovi proti agresívnej obrane Silverhawks dostatok času a priestoru, tak by sme mohli vidieť niekoľko touchdownov. Veľmi zlou správou je, že Kicker Peter Brauner (#5) do zápasu pre zranenie nenastúpi.

Monarchs budú čeliť ďalšiemu náročnému, no hrateľnemu súperovi. Panovníci musia nadviazať na posledné výkony a odstrániť hlanvé nedostatky, aby dokázali skúsenejších Silverhawks v domácom prostredí potrápiť a prípadne poraziť.

Stream na zápas na tomto odkaze.