O novej sezóne s prezidentom klubu Jozefom Piťom

utorok, 20. november 2018 10:00 Pavol Herčko
O novej sezóne s prezidentom klubu Jozefom Piťom Peter Surik
Bratislavskí Panovníci len nedávno začali s prípravou na novú sezónu a už majú za sebou aj vstupné testy. Hráčov Monarchs čaká sezóna, v ktorej budú pôsobiť v dvoch ligových súťažiach. Po lete plnom zvratov budú v rakúskej AFL Division I bojovať o návrat medzi európsku elitu a zároveň sa vracajú do domácej SFL. O tom, čo všetko sa udialo a čo nás čaká sme sa porozprávali s prezidentom klubu Jozefom Piťom (na fotke).

Čo všetko sa udialo v tíme počas off-season?
"Najdôležitejšou novinkou je, že sa nám podarilo rozšíriť vedenie tímu o nových ľudí, čo nám veľmi pomohlo, nakoplo nás to a dodalo nám to energiu. Je to dôkazom toho, že to čo sme robili doteraz, sme robili dobre a správne. Teší ma, že sa našli ľudia, ktorí majú záujem budovať túto značku, tradíciu a históriu tohto klubu aj naďalej."

Po prekvapivom odhlásení sa Ľubľany z AFL kvôli finančným problémom došlo k situácií, že Monarchs boli deviatym tímom AFL a vedenie súťaže sa rozhodlo, že Monarchs zostupujú do Division I…
"V prvom rade je nutné povedať, že AFL je naozaj finančne náročná súťaž. Preto sme radi, že pokračujeme v úspešnej spolupráci s našim hlavným sponzorom. Nás ako tím celá táto situácia zamrzela. Mali sme nádej, že aj keď sa Ľubľana odhlási zo súťaže, že budeme pokračovať v AFL. Žiaľ, o účasti v AFL rokovali aj pražskí Black Panthers, a keďže my sme minulý rok vyhrali len jeden zápas a skončili posledný, tak sme právom zostúpili."

Po ročnej pauze sa Monarchs vracajú do domácej SFL. Súvisi návrat do domácej ligy so zostupom do Division I rakúskej AFL?
"Minulý rok sme dostali od SAAF výnimku nehrať SFL s prísľubom, že o rok sa do domácej súťaže vrátime a keďže sme chlapi, slovo sme dodržali."

Monarchs sú ako klub známy tým, že majú vždy len tie najvyššie ciele a ambície. Sú cieľom nadchádzajúcej sezóny dva tituly, v SFL a AFL Div I a návrat do elitnej AFL?
"Nechcem podceňovať ani jednu ligu, ale pre nás je prioritou rakúska liga a návrat do AFL. Slovenskú ligu chceme využívať predovšetkým na motivovanie hráčov, ktorý predošlé sezóny presedeli na lavičke, chceme aby si zahrali všetci. Budeme to brať ako nejaký “B tím”, z ktorého si budeme vyberať hráčov do AFL. Môže sa tak stať, že slovenskú ligu nevyhráme. Je to plán, uvidíme však čo prinesie offseason a príprava, koľko hráčov nám zostane a podobne."

Každoročne najväčšiu pozornosť fanúšikov a futbalovej verejnosti pútajú americkí hráči, tzv. importi. O angažovanie akých importov má vedenie Monarchs záujem?
"Nakoľko v rakúskej lige je dôležitá predovšetkým obrana, chceli by sme posilniť práve túto časť tímu. Dohodnutých už máme Defensive Coordinatora a jedného univerzálneho hráča do obrany, o tom však zatiaľ nechcem hovoriť a predstavíme ho fanúšikom čo najskôr."

Import na pozícií trénera, resp. defenzívneho koordinátora je novinkou v tíme. Ako prišlo vedenie k tomuto rozhodnutie?
"Áno, takýto tréner u nás doposiaľ chýbal. Vypočuli sme požiadavky hráčov a rozhodli sa angažovať amerického trénera obrany, keďže práve tá je v AFL kľúčová. Trénerský tím sme ďalej posilnili aj o bývalých hráčov Monarchs, ktorých sme oslovili a nadviazali sme s nimi spoluprácu na ďalšiu sezónu."

Najväčšia pozornosť sa však venuje pozícií Quarterbacka. Ako to vyzerá s angažovaním amerického QB pre nasledujúcu sezónu?
"Máme vytypovaných troch hráčov, s ktorými neustále komunikujeme a snažíme si vybrať toho najvhodnejšieho pre tím. Keď ukončíme výber, veľmi radi ho predstavíme fanúšikom."