• ST. NICOLAUS Monarchs
  • Přerov Mammoths
  • Vysočina Gladiators
  • Znojmo Knights
  • Ostrava Steelers
  • Brno Alligators
  • Ústí nad Labem Blades
  • Nitra Knights

Poučný debut pre Monarchs

pondelok, 26. marec 2018 18:48 Pavol Herčko
Poučný debut pre Monarchs
History has been made! Tím Bratislava Monarchs odohral svoj úplne prvý zápas v AFL. Pri svojom debute v najvyššej rakúskej lige Monarchs prehrali proti favorizovaným Swarco Tirol Raiders vysoko 6:65. Zopakoval sa tak vstup do sezóny 2016, kedy sa Monarchs prvýkrát predstavili v AFL Div 1 a prehrali s Vienna Vikings 7:34. Panovníci nakoniec skončili v základnej časti na druhom mieste o skóre práve za Vikings. Netreba však zabúdať, že AFL je úplne iný level.

Priebeh zápasu
Úvod zápasu bol zo strany Monarchs veľmi nervózny. Už po vyše dvoch minútach hry bolo skóre 13:0 pre domácich Raiders. Najprv z úvodného výkopu (kick-off, pozn.) skóroval WR/KR Patrick Donahue (#10) a po neúspešnom prvom drive Monarchs zase 71 yardovým behom skóroval jeden z najlepších RB v Európe Sandro Platzgummer (#7). Monarchs boli rýchlym nástupom súpera do zápasu zaskočený čo sa prenieslo aj na ďalšom priebehu hry. V prvej štvrtine stojí za zmienku 24 yardový zisk WR Jakoba Lukáča (#81) po passe od QB Davida Vegu (#1) pre 1st down a vyrazenie lopty súperovi (forced fumble, pozn.) v podaní DB Camerona Smitha (#6). Raiders sa podarilo skórovať ešte jeden touchdown (pass na Tobiasa Bonattiho (#25) a prvá štvrtina končila so skóre 20:0.

Do druhej štvrtiny vstupili Raiders opäť touchdownom. Tentokrát našiel prihrávkou QB Sean Shelton (#12) svojho WR Fabiana Abfaltera (#80), touchdown. Ten istý hráč potvrdil aj následný potvrdzovací kop (tzv. PAT, pozn.). Abfalter, ktorý je zároveň aj Kickerom tímu skóroval aj field goal (kop z poľa, pozn.). Do štatistík sa v druhej štvrtine zapísal aj ďalší RB Adrian Platzgummer (#5) a ďalší touchdown po passe od Sheltona pridal Patrick Donahue, ktorý v minulosti pôsobil aj v tréningovom tíme tímu NFL Green Bay Packers. Čo je však dôležitejšie, v tejto štvrtine sme sa dočkali prvého touchdownu Monarchs v AFL! QB David Vega v strede ihriska našiel WR Jakoba Lukáča, ktorý 64 yardový pass premenil na touchdown pre Monarchs. Do šatní odchádzali tímy za stavu 44:6.

V úvode tretej štvrtiny sa pekným 18 yardovým behom prezentoval RB Monarchs Crusoe Gongbay (#2). Bohužiaľ v následnom drive stratili Monarchs loptu. Raiders sa príležitosti chopili a QB Sean Shelton našiel prihrávkou WR Alexandra Nitzlnadera (#84), potvrdené kopom, 51:6. Shelton stihol pred svojim striedaním skórovať ešte jeden touchdown. Tentokrát prihrávkou našiel Daniela Saurera (#87). Tretia štvrtina končila so skóre 58:6. QB Raiders Shelton zaznamenal svoj štvrtý touchdown v zápase.

V záverečnej štvrtine, ktorá sa už len dohrávala, skóroval touchdown aj tretí RB Raiders Filip Vlajic (#34). Následný PAT bol dobrý potvrdený a skóre bolo upravené na konečných 65:6.

V prospech Raiders rozhodla hráčska kvalita a dlhoročné skúsenosti s footballom na najvyššej európskej úrovni. Hráči Monarchs boli voči rýchlosti domácich častokrát úplne bezradní. AFL je vyšší level, na ktorý sa musia Monarchs adaptovať. Jeden z najsilnejších súperov je už za nimi a treba sa pozerať na ďalšieho súpera.

Povedali po zápase
Peter Meluš, Head Coach Monarchs: “Pre nás je toto sezóna o učení sa. Na ihrisku sme nechali všetko, čo sme mali. Dnes sme videli football na vysokej úrovni, máme sa veru čo učiť. Budeme tvrdo pracovať a zlepšovať sa. Som na hráčov hrdý a chcem sa každému jednému poďakovať za odvedený výkon.”
Shuan Fatah, Head Coach Raiders: “Vedeli sme, aký súper nás čakal. Bratislava má vo svojom kádri mnoho dobrých hráčov, avšak podali sme veľmi dobrý výkon a rozhodli o víťazstve hneď v úvode zápasu. Bratislava má v tíme veľa kvalitných hráčov a verím, že tento tím má pred sebou skvelú budúcnosť.”

Štatistiky
Quarterback David Vega skompletoval 17 prihrávok z 27 pokusov pre zisk 173 yardov a 1 touchdown. Najdlhšia prihrávka mala 64 yardov a skončila touchdownom Jakoba Lukáča. Práve Lukáč bol najlepším WR v zápase. Okrem spomínaného touchdown si do štatistik zapísal aj 4 zachytené prihrávky a celkovo 95 yardov. RB Crusoe Gongbay mal až 15 bežeckých pokusov pri ktorých získal 63 yardov, t.j. 3.7 yardu na beh. 19 yardov v 6 pokusoch po zemi pridal aj David Vega. Ako bolo očakávané ťahúňom obrany bol DB Cameron Smith, ktorý zaznamenal 6.5 tackle (zloženie súpera s loptou, pozn.) a 2 forced fumbles (vyrazenie lopty súperovi, pozn.) Kompletné zápasové štatistiky sú dostupné na tomto odkaze.

Pre Monarchs to bola veľká škola footballu a dôležitá lekcia v napredovaní. Week 2 sa zápasom Vienna Vikings proti Steelsharks Traun 68:14 skončil a Monarchs sa už pripravujú na ďalšieho súpera, ktorým budú práve Steelsharks. Zápas sa bude konať v sobotu 31. marca o 17:00 v HAKA Arene v Traune. 

We Are...!