Premiéra v AFL na pôde favorizovaných Raiders

streda, 21. marec 2018 20:53 Pavol Herčko
Premiéra v AFL na pôde favorizovaných Raiders
Po preložení všetkých zápasov prvého hracieho týždňa (Week 1, o náhradnom termíne Vás budeme informovať, pozn.) pre nepriaznivé poveternostné podmienky sa konečne tento víkend dočkáme začiatku sezóny 2018 AFL. Bratislava Monarchs odohrajú svoj premiérový zápas v najvyššej rakúskej lige proti druhému tímu minulej sezóny a finalistovi Austrian Bowl XXXIII Swarco Tirol Raiders. Zápas sa odohrá v sobotu 24. marca o 15:00 v Innsbrucku na štadióne Tivoli.

Swarco Tirol Raiders
Tím z rakúskeho Innsbrucku bol založený v roku 1992. Od sezóny 1997 je stálym účastníkom najvyššej rakúskej ligy AFL. Už vo svojej tretej sezóne sa prebojovali do Austrian Bowlu (finálový zápas AFL), v prehrali s Vienna Vikings 28:34.

Prvý veľký úspech tímu prišiel v roku 2008 kedy sa Raiders stali víťazom Eurobowlu. Eurobowl je finálovým zápasom turnaja Európskej footballovej ligy BIG6. V nasledujúcej sezóne sa im podarilo obhájiť víťazstvo. Doposiaľ najúspešnejšou sezónou tímu bol rok 2011, kedy “Tirolci” zvíťazili v Austrian Bowle aj Eurobowle. V sezóne 2015 a 2016 sa stali víťazom Austrian Bowlu. Celkovo sú päťnásobným víťazom AFL (Austrian Bowlu). V poslednom vydaní pravidelného rebríčka najlepších tímov Európy portálu American Football International AFI's Top 20 vydaného k 24.12.2017 boli Raiders 5. najlepším tímom v Európe.

Silná ofenzíva, vo vzduchu aj po zemi
Hlavným trénerom (Head Coach, HC) je od roku 2011 Shuan Fatah, ktorý sa tento rok stal aj head coachom národneho tímu Rakúska. Súčasťou jeho trénerského tímu je aj Defenzívny koordinátorom (Defensive Coordinator, DC) Kevin Herron a ofenzívny koordinátor (Offensive Coordinator, OC) Lee Rowland. Rowland s ním na pozícií OC pôsobí aj v reprezentácií. Túto trojicu dopĺňa niekoľko trénerov hráčskych pozícií.

Quarterbackom tímu je američan Sean Shelton (#12). Do tímu prišiel koncom roka 2014 s hernými skúsenosťami z USA, Francúzska a Fínska. V minulej sezóne nahádzal 3394 yardov pre 36 touchdownov. Okrem toho nabehal 668 yardov a zaznamenal 11 touchdownov. Ďalším kľúčovým hráčom ofenzívy je dlhoročný Running Back Raiders Sandro Platzgummer (#7), ktorý v minulej sezóne skóroval 18 touchdownov a patril tak k najlepším Running Backom v celej Európe. Sekundovať mu bude americký RB David Oku (#35). Rozdielovými hráčmi budú aj ďalší americkí hráči a to Wide Receiver Patrick Donahue (#10) a v obrane Defensive Back Marcus Bratton (#8). Kvalitu do tímu však prinášajú všetci hráči.

Tivoli Stadion Tirol
Monarchs čaká veľkolepý vstup do AFL. Tivoli Stadion bol otvorený v roku 2000 a je jedným z najmodernejším štadiónov footballových tímov v Európe. Je domovom nielen pre Raiders ale aj pre futbalový tím FC Wacker Innsbruck. Okrem toho sa na ňom konajú aj iné športové a kultúrne podujatia.

Štadión Tivoli, ktorého kapacita je 15 200 miest na sedenie pod krytou tribúnou, hostil aj Eurobowl XXII, Eurobowl XXIII, Eurobowl XXV, Austrian Bowl XXVI a zápasy Majstrovstiev sveta v americkom futbale 2011. Súčasťou komplexu Tivoli Stadion sú aj dve futbalového tréningové ihriská, streetballové ihrisko, ihrisko na inĺine hokej, basketbalové ihrisko a ihrisko na plážový volejbal.

Favoritom sú domáci
Pre oba tímy ide o prvý zápas sezóny 2018. Oba tímy vstupujú do sezóny s úplne odlišnými cieľmi a očakávaniami. Domáci Raiders majú len tie najvyššie ambície a všetko iné ako víťazstvo v Austrian Bowle bude považované za neúspech. Raiders sú pravidelným účastníkom Austrian Bowlu od roku 2010, z toho trikrát vyhrali. 

Na druhej strane Monarchs čaká debut v jednej z najlepších a najťažších európskych líg a každý jeden zápas bude “veľkou školou” footballu. Hráčska kvalita, sila, rýchlosť a taktická vyspelosť je na vyššej úrovni na akú boli doteraz “Panovníci” zvyknutí. 

Skúsenosti, zázemie, hráčsky i trénersky tím či výhoda domáceho prostredia, to všetko robí jasným favoritom zápasu Raiders. Pre Monarchs to bude zápas o zbieraní skúsenosti a hlavne sa ukáže aká kvalitná bola tohtoročná príprava. Určite bude zaujímavé sledovať ako sa s tímom zžil nový QB David Vega (#1). Novinkou v ofenzíve Monarchs je import na pozícií RB a ním je američan Crusoe Gongbay (#2). Lídrom obrany bude americký import  na pozící DB Cameron Smith (#6). 

Vstupenky na zápas a informácie o nich sú dostupné na tomto odkaze. Zápas by mal byť vysielaný aj online prostredníctvom webstránky Raiders

We Are..!