REVIEW: Monarchs porazili Bears a zabezpečili si postup do playoff

pondelok, 10. jún 2019 15:58 Pavol Herčko
REVIEW: Monarchs porazili Bears a zabezpečili si postup do playoff
Bratislava Monarchs (5-1) zdolali v súboji o prvé miesto konferencie A AFL Division I Styrian Bears (4-3) presvedčivo 42:7. Bratislavskí Panovníci si tak dve kolá pred koncom základnej časti zabezpečili miestenku do playoff. “Týmto víťazstvom sme potvrdil účasť v playoff. Niektorí si kladú otázku, či to bude z prvého alebo druhého miesta. Ja som presvedčený, že to bude z prvého miesta, ale aj keby to bolo z druhého, je to absolútne jedno. Postup do playoff máme istý, opäť sa nám podarilo dostať sa do vyraďovacích bojov AFL Division I, kde budeme hrať o účasť vo finále,” povedal bezprostredne po zápase Monarchs Head Coach Peter Meluš.

Priebeh zápasu
Úvodný hod mincou vyhrali domáci Monarchs a rozhodli sa príjmať loptu. Monarchs hneď v úvode zápasu preverili obranu hostí dlhým passom za obranu. Wide Receiver Ľuboš Paprčka (#85) však loptu neudržal, incomplete pass. V ďalšom drive sa Panovníci rozhodli s loptou bežať a Running Back Jakob Lukáč (#1) predviedol famózny 60 yardový beh, v ktorom sa zbavil hneď niekoľkých obrancov súpera, touchdown Monarchs. Potvrdzovací kop potvrdený, 7:0. V následnom ofenzívnom drive Bears došlo k interception, keď prihrávku zachytil Safety Brian Casey (#22). Ten pri pokuse vrátiť loptu čo najďalej loptu stratil a zakryli ju hráči hostí, ktorí tak pokračovali v ofenzívnom drive. Ten sa však skončil po štyroch neúspešných pokusoch a na loptu išli opäť Panovníci. Tí sa postupným útokom dostali až na polovicu súpera a ofenzívny drive zakončili krásnym 40 yardovým passom Quarterbacka Lukasa O’Connora (#3) na WR Ľuboša Paprčku (#85), touchdown! Extra point premenený 14:0.

V úvode druhej štvrtiny opäť zachytil prihrávku Bears (tzv. interception) S Brian Casey (#22) a Monarchs išli na loptu. RB Jakob Lukáč (#1) po peknom 25 yardovom behu síce s loptou dobehol do endzóny, avšak kvôli faulu tento touchdown neplatil. O pár pokusov neskôr však QB Lukas O’Connor hodil dlhú prihrávku do endzóny WR Tomáša Januschkeho (#15), touchdown Monarchs. Potvrdený extra point, 21:0. Na tento touchdown odpovedali hostia z Grazu podobným spôsobom, keď prihrávku za obranu zachytil WR s číslom 18 a s loptou dobehol do endzone, 21:7. V následnom ofenzívnom drive sa blysol WR Monarchs Pavol Horník (#87), ktorý najprv krásne zachytil prihrávku a hneď v následnom drive si po rýchlej prihrávke pripísal aj touchdown, 28:7. V útočnom drive Bears si veľmi pekný strip sack, t.j. zloženie QB a vyrazenie lopty pripísal Cornerback Tomáš Púchovský (#26), vypadnutej lopty sa však zmocnili hostia, ktorých drive skončil bez bodov. V závere prvého polčasu Monarchs skórovali ďalší touchdown. Dlhú prihrávku za obranu zachytil WR Ľuboš Paprčka (#85), touchdown. Po nedorozumení special teams bol potvrdzovací kop nepremenený a tímy išli do šatní za stavu 34:7.

V druhom polčase išli na loptu Bears. Ich útok však skončil odkopom lopty. Na ihrisko tak išla ofenzíva Monarchs, ktorá malá jasný cieľ - skórovať osem bodov, aby sa aktivovali pravidlo “Mercy Rule”, ktoré začína pri rozdiele v skóre o 35 bodov. To sa Panovníkom po postupnom útoku plnom nepresností nakoniec podarilo. Krátkym behom stredom dopravil loptu do endzóny RB Jakob Lukáč (#1), 42:7. Touchdownu predchádzal dôležitý catch WR Pavla Horníka (#87) v situácií 4th & 10. 

V úvode štvrtej štvrtiny vybojoval loptu Linebacker Ivan Michalík (#46), ktorý si pripísal tzv. strip sack a loptu získali Panovníci. Vzhľadom na skóre a mercy rule sa Monarchs rozhodli dať priestor hráčom z druhého sledu a tak sa na pozícií QB predstavil Juraj Sanitra (#21) a na poste RB Miroslav Závarský (#45). QB Jurajovi Sanitrovi (#21) vstup do zápasu však nevyšiel, keďže jeho prvý drive skončil hodenou interception. V závere zápasu sa Bears dostali až tesne pred endzónu Monarchs, avšak obrana Panovníkov už hostí k bodom nepustili a zápas tak skončil so skóre 42:7.

Zápas pre monarchs.sk zhodnotil Head Coach Peter Meluš: “Odohrali sme doposiaľ náš najlepší zápas. Najviac sme sa priblížili k nášmu zápasovému gameplanu, ktorý bol nasledovný: vyhrať zápas, to je jasné, potom čím skôr spustiť mercy rule, čo sa nám podarilo po prvom ofenzívnom drive druhého polčasu. Našim hlavným cieľom však bolo nepustiť Bears na viac ako 14 bodov a nakoniec sme im dovolili skórovať len 7 bodov. Defenzíva predviedla tímový výkon, čo sa mi veľmi páčilo. Chcel by som pochváliť running backa Jakoba Lukáča, ktorý odohral famózny zápas. Dúfam, že sa všetci hráči dajú teraz zdravotne do poriadku na ďalší zápas AFL Division I, ktorý nás čaká o dva týždne.”