REVIEW: Monarchs v závere základnej časti deklasovali Vikings II

pondelok, 1. júl 2019 20:05 Pavol Herčko
REVIEW: Monarchs v závere základnej časti deklasovali Vikings II
Bratislava Monarchs (7-1) potvrdili v poslednom zápase základnej časti AFL Division I skvelú formu a na domácom štadióne deklasovali Vienna Vikings II (2-6) vysoko 61:16. Monarchs na Štadióne ŠCP dominovali hneď od úvodu zápasu a vyhrali polčas jasne 51:0. V závere zápasu za Panovníkov už nastupovali náhradníci, ktorí zbierali cenné herné skúsenosti. 

Monarchs nedeľným víťazstvom spečatili postup do playoff z prvého miesta. V semifinále AFL Division I sa Bratislava Monarchs strentú s tímom Telfs Patriots, tohtoročný nováčik v Division I. Nasadeným a teda domácim tímom budú Monarchs, ktorým bola udelená výnimka od rakúskej footballovej asociácie (AFBO) a budú tak môcť odohrať zápas v Bratislave. Poznačte si termín 14. júl.

Posledný zápas základnej časti, a v istom momente aj posledný domáci zápas v aktuálnej sezóny, sa niesol v špeciálnom duchu. Slovenskú štátnu hymnu pred zápasom odspieval spevák Marcel Palonder. Čestný úvodný výkop zápasu obstaral viceprimátor Bratislavy Juraj Káčer.

Domácim Panovníkom v zápase chýbal starting Running Back Jakob Lukáč (#1), ktorého nahradil Miroslav Závarský (#45). Ten podal spoľahlivý výkon a získal veľa dôležitých yardov a first downov. Ofenzívny flag ho obral o touchdown. 

Priebeh zápasu
Bratislava Monarchs vyhrali coin toss a rozhodli sa loptu príjmať. Prvý drive zakončený 17 yardovým passovým touchdownom Wide Receivra Pavla Horníka (#87), potvrdené, 7:0. Ofenzívny drive Vienna Vikings 2 skončil interception. Defensive Lineman Branislav “Bibo” Balaďa (#77) zachytáva odhodenú loptu. Ofenzíva ponúknutú príležitosť využíva na výbornú.WR Ľuboš Paprčka (#85) zachytáva v endzóne prihrávku od Quaterbacka Lukasa O’Connora (#3), 14:0. Následný drive Vikings 2 išiel končiť puntom, avšak snap pre puntera bol privysoký a to využili Special Teams Monarchs a loptu zalahli v redzone súpera. Ofenzíva Panovníkov sa dostala až pred endzónu, kde QB O’Connor naznačil hand-off (resp. odovzdanie loptu running backovi) a sám s loptou dobehol do endzóne, 21:0. Na loptu išli hostia. Ich ofenzívne ťaženie skončilo v endzóne, ale v ich vlastnej. Výborne hrajúca defenzíva Monarchs vytvorila na QB hostí tlak, ten sa vrátil až do vlastnej endzóny, kde loptu stratil a defenzíva ju zalahľa, touchdown, 28:0. Ofenzíva Vikings 2 opäť na ihrisku. Prvý pass končí v rukách Defensive Backa Briana Caseyho (#22), interception. Koniec prvej štvrtiny.

V úvode druhej štvrtiny zahral QB O’Connor overený signál na WR Paprčku a dlhým passom za obranu poslali Monarchs do 34, resp 35 bodového náskoku. Ofenzíva hostí vydržala na ihrisku len 4 pokusy. Monarchs však nezaháľali a opäť zafungovala overená spolupráca O’Connora a Paprčku, 42:0. Útok Vikings 2 sa skončil hneď pri prvom pokuse ako interception. Defensive Back Juraj Sanitra (#21) zachytil súperovu prihrávku. Ofenzíva Panovníkov však tentokrát skončila bez bodov. Napravila to však defenzíva, ktorá pridala dva body za safety, 44:0. Tomuto momentu opäť predchádzal zlý snap centra hostí. V závere prvého polčasu pridali ešte jeden touchdown domáci Panovníci, menovite O’Connor a Paprčka, 51:0.

Druhý polčas sa začínal s mercy rule. Aj preto sa Monarchs rozhodli nechať svojich kľúčových hráčov oddychovať a dať tak priestor hráčom druhého sledu.  Na lopte začínali hostia z Viedne. Tým sa podarilo pekným passom skórovať touchdown. Premenili aj následnú dvojbodovú konvereziu, 51:8. Ďalším dlhým passom za obranu na WR Paprčku sa prezentoval Lukas O’Connor, ktorého herná forma s blížiacim sa playoff rastie. 58:8.

V poslednej štvrtine zápasu sa ofenzíva Monarchs dostala 14 yardov pred endzónu. Domáci sa rozhodli neriskovať a rozhodli sa kopať field goal. Ten bol úspešne premenený, 61:8. Kicker Peter Brauner (#5) tak potvrdil svoju stopercentnú zápasovú úspešnosť kopov (8/8 extra point; 1/1 FG (14 yds)). V úplnom závere sa podarilo hosťom skorigovať skóre touchdownom a dvojbodovou konverziou na konečných 61:16.

AFL DIVISION I: Bratislava MONARCHS (7-1) vs. Vienna VIKINGS II (2-6) 61:16 (28:0, 23:0, 7:8, 3:8), Štadión ŠKP, Bratislava

Pozápasové vyjadrenie Head Coacha Bratislava Monarchs Petra Meluša pre monarchs.sk: “Zložka Offense, absolútne dokonalý výkon. Konečne sme boli schopní v každej situácií využit to, čo nám súper v obrane ponúkol. To bolo dôležité, pretože v posledných troch zápasoch boli veci, na ktoré sme nevedeli zareagovať. Súper nám niečo ponúkol a my sme to jednoducho nevedeli využiť. Dnes sme sa s Lukasom [O’Connorom] dohodli tak, že čokoľvek nám obrana ponúkne, zoberieme si to. A je úplne jedno, z ktorého drivu to bude. Čo sa týka defenzívy, osobne si myslím, že dnes podala defenzíva najlepší výkon. Nielen na fielde, ale aj na sideline. Dnes to bol to jeden z najlepších a najkrajších tímových výkonov. Jednoducho dnes sme sa zabavili a zrelaxovali futbalom.”