• Nitra Knights
  • Brno Sígrs
  • Ostrava Steelers
  • Přerov Mammoths
  • Praha Lions
  • Vysočina Gladiators
  • Brno Alligators
  • Ústí nad Labem Blades

Pravidelná rubrika rozhovor s hráčom: Peter Števaňák

utorok, 3. marec 2020 22:07 Kika
Pravidelná rubrika rozhovor s hráčom: Peter Števaňák
Juniorský odchovanec, ktorý svoj talent a tvrdú prácu zúročuje medzi mužmi.

Ako dlho pôsobíš v klube Bratislava Monarchs a čo ťa priviedlo k americkému futbalu?

V klube pôsobím už siedmy rok, od svojich pätnástich. Momentálne hrám na pozícii OLB. O americký futbal som sa začal zaujímať vďaka môjmu bývalému spoluhráčovi, s ktorým sme hrali vodné pólo. Jeho brat sa stal hráčom amerického futbalu a tak aj mňa začal zaujímať tento šport. Túžil som si ho vyskúšať na vlastnej koži.

Spomínaš si na tvoj prvý zápas?

Prvý poriadny zápas, ktorý som odohral, bol v juniorke proti Budapest Cowbells. V tom čase som hral na pozícii safety. Bola to pre mňa obrovská skúška, pretože prvýkrát som mal možnosť tacklovať niekoho iného ako spoluhráča na tréningu. Pre väčšinu z nás to bol úplne prvý zápas v živote. Prišli nás podporiť aj rodinný príslušníci a my sme boli hrdí na to, že sme ich nesklamali. Zápas skončil v náš prospech.

Ako prebieha tvoja príprava na sezónu?

Príprava na sezónu je náročná. Študujem a popri tom aj pracujem. Napriek tomu sa zúčastňujem futbalových aj silových tréningov. Okrem toho chodievam cvičiť aj samostatne. Zlepšujem to, v čom zaostávam a posilňujem určité partie, ktoré som si zranil v predošlej sezóne. Veľká časť prípravy je aj regenerácia a liečenie zranení.

Americký futbal je kontaktný šport a zraneniam sa vyhnúť nedá. Prihodilo sa ti nejaké?

Odkedy som začal hrať v seniorskej súťaži počet zranení výrazne stúpol. Okrem takých najčastejších zranení ako narazené prsty alebo modriny na tele, som si vyvrtol členky. 

Aký najsilnejší futbalový zážitok ti utkvel v pamäti?

Moja najlepšia a najkrajšia spomienka bola počas mojich úvodných sezón za Monarchs. Po juniorských tréningoch sme s tímom chodievali na kofolu. Vznikli medzi nami nové priateľstvá a vybudovali sme si skvelý tím.  A práve tieto potréningové stretnutia vytvárali putá, ktoré sa výraznou mierou podpísali na vyhratom reprezentačnom juniorskom zápase proti Maďarsku. V tomto zápase sme dokázali otočiť skóre a aj napriek obrovskému tlaku z maďarskej strany, obrana udržala skóre a zrodilo sa historické víťazstvo.

Venoval si sa v minulosti nejakému športu a aké sú tvoje doterajšie športové úspechy a ocenenia?

Môj športový záujem začal už v škôlke na plaveckých kurzoch, kde ma vybrali na vodné pólo. Dlhých 11 rokov som sa venoval tomuto športu. Medzitým som mal dvojročnú prestávku, počas ktorej som holdoval plávaniu. Počas týchto rokov som získal mnoho ocenení (2x zimný majster Slovenska, 2x majster Slovenska, 2x vicemajster Slovenska, 3x tretie miesta na majstrovstvách Slovenska, 1x zlato v medzinárodnom turnaji, 5x striebro v medzinárodnom turnaji, 2x bronz v medzinárodnom turnaji, plus ocenenia za najproduktívnejšieho hráča). Vodné pólo som hrával ešte aj počas amerického futbalu. Moja zbierka ocenení z amerického futbalu stále narastá. Podarilo sa mi získať tri majstrovské tituly v SFL (ako junior aj senior), striebro a zlato z AFL Div. 1, dve výhry v SFL flag futbal. Odbehol som aj niekoľko maratónov.

Ktorý tím NFL je tvoj obľúbený a prečo?

Môj obľúbený tím v NFL je San Francisco 49ers. Keď som začal s americkým futbalom, tak bolo toho na výber mnoho. Prvotne sa mi zapáčili ich farby, neskôr som sa začal o nich viac zaujímať. Začal som ich sledovať a stal som sa ich fanúšikom aj napriek niekoľkým nepodareným sezónam.

Čo pre teba znamená byť súčasťou tímu Bratislava Monarchs?

Bratislava Monarchs je pomerne veľký a úspešný tím s veľkým talentom a najdlhšou históriou na Slovensku.  Som poctený, že sa môžem učiť hrať od trénerov, ktorí sami kedysi hrávali. Tímu aj mne osobne prospievajú neustále drobné boje o pozície.

Čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Vo voľnom čase, chodievam rád cvičiť a doprajem si regeneráciu. Okrem iného som si našiel prácu ako lektor angličtiny v jazykovej škole, kde si privyrábam na cvičenie a poriadnu stravu. Nemôžem zabudnúť ani na kamarátov a rodinu, s ktorými sa chodíme raz za čas zabaviť a odreagovať od povinností. Najradšej mám, keď môžem po večeroch pozerať seriály a filmy.