• Nitra Knights
  • Brno Sígrs
  • Ostrava Steelers
  • Přerov Mammoths
  • Praha Lions
  • Vysočina Gladiators
  • Brno Alligators
  • Ústí nad Labem Blades

Monarchs a pandémia: Čo všetko sa udialo?

utorok, 23. november 2021 17:26 Pavol Herčko
Monarchs a pandémia: Čo všetko sa udialo?
Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla v roku 2020 celý svet a zmenila fungovanie ľudí vo všetkých sférach životu, včetne športu, či už profesionálneho alebo amatérskeho. Aj z tohto dôvodu odohrali Bratislava Monarchs svoj posledný súťažný zápas v roku 2019.

Sezónu 2020 mali Monarchs odohrať v rakúskej AFL Division I, v ktorej mali obhajovať finálovú účasť v Silver Bowle. Vedenie ligy sa pre prebiehajúcu pandémiu nakoniec rozhodla celú sezónu zrušiť.

Nádej nastala v roku 2021, kedy sa pandemická situácia začala zlepšovať a zároveň väčšina krajín začala s očkovaním. Opatrenia sa na Slovensku a predovšetkým v Rakúsku začali uvoľňovať a tak sa vedenie rakúskej ligy rozhodlo zorganizovať ďalšiu sezónu. Tá sa však nakoniec odohrala bez účasti Monarchs. Dôvodom boli vtedy platné nariadenia, konkrétne povinná karanténa pri návrate zo zahraničia a obmedzenie počtu divákov, resp. zákaz divákov na športových podujatiach. Za takýchto okolností nebolo reálne odohrať celú sezónu.

Po tomto rozhodnutí Monarchs zvažovali účasť v slovenskej footballovej lige (SFL), ktorá sa tento rok hrala vo formáte 7 proti 7 za účasti 4 tímov - Nitra Knights, Žilina Warriors, Cassovia Steelers a Zvolen Patriots. Monarchs podali prihlášku na poslednú chvíľu, zväzom však bola zamietnutá a tak Monarchs k dnešnému dňu nie sú členom Slovenskej Asociácie Amerického Futbalu (SAAF).

Napriek tomu, že samotný klub neodohral za posledné dva roky ani jeden zápas, kmeňoví hráči Monarchs nezaháľali a odišli na hosťovanie do iných klubov. V drese Žilina Warriors sa predstavili Jakub Medo, Tomáš Wagner a Miroslav Závarský. Za Nitra Knights odohral tohtoročnú sezónu Gorazd Lazorík.

Zahraničné skúsenosti zbieral Peter Števaňák, ktorý pôsobil v poľskej lige v tíme Wieliczka Dragons pod vedením Head Coacha Gawina Campbella, ktorý je bývalým defenzívnym koordinátorom Monarchs zo sezónu 2019.

V zahraničí, konkrétne v českej juniorskej lige pôsobila v tíme Brno Sígrs trojica odchovancov Bratislava Monarchs, menovite Lukáš Korim, Karol Dunka a Tomáš Záriš. V tíme Sígrs pôsobil ako tréner Peter Meluš, Head Coach Bratislava Monarchs.

Panovníci mali tento rok svoje zastúpenie aj na reprezentačnej úrovni. Juniori (U17) a dorastenci (U15) sa počas septembra (9. - 11.) zúčastnili Juniorských majstrovstiev Európy vo flag footballe v talianskom Grossete. Bolo to premiérové vystúpenia Slovenska na tomto podujatí.

Reprezentačný tím Slovenska do 15 rokov (U15) viedol ako Head Coach Stanley Gašparovič, tréner bratislavských Golden Kids. V tejto vekovej kategórií reprezentovali Slovensko a Bratislava Monarchs nasledovní hráči: Krištof Šarközy, Filip Kováčik, Leonard Kollati a Dominik Kollati.

Do reprezentácie do 17 rokov (U17) boli nominovaní Michal Neuhybel, Adam Janovčík, Martin Melich, Samuel Kollati.

V týchto dňoch vrcholí prípravný kemp na Majstrovstvá sveta vo flag footballe, ktoré sa uskutočnia 6. - 8. decembra v izraelskom Jeruzaleme. Pri premiérovej účasti Slovenska na tomto vrcholnom podujatí v záverečnej nominácií nechýba ani zástupca Monarchs. Marek Pavlovič zabojuje o post starting Quarterbacka. Slováci si v základnej skupine zmerajú sily s výbermi Mexika, Thajska, Nemecka, Fínska a domáceho Izraelu.

Čo nám rok 2022 prinesie momentálne nikto nevie. Jediné čo momentálne vieme, že domovský štadión Monarchs v bratislavskej Dúbravke, ŠCP, čaka rozsiahla revitalizácia a rekonštrukcia, ktorá sa má začať v roku 2022 a mala by trvať do roku 2025. Monarchs by mali hrať svoje domáce zápasy na Mladej Garde, kde už v minulosti niekoľko zápasov odohrali.