55_20240323_174930.jpg

St. Nicolaus Monarchs vstupujú do novej sezóny pripravení zabojovať o najvyššie priečky

Pre bratislavský tím amerického futbalu St. Nicolaus Monarchs sa už čochvíľa začína šestnásta sezóna pod ČAAF, Českou asociáciou amerického futbalu.

Článok uverejnený na www.sport.sk

Monarchovia majú na čo nadväzovať, keďže v českej súťaži si seniorský tím vybojoval dvakrát druhé a štyrikrát tretie miesto, a juniorka pridala tri strieborné umiestnenia. Počas takmer tridsaťročnej histórie sa však klub tešil aj z niekoľkých titulov - po jednom z maďarskej HFL, centrálnej európskej ligy CEI a druhej najvyššej rakúskej ligy AFL Div. I, a päť získal v slovenskej SFL.

Pred novou sezónou nastali v tíme viaceré zmeny, pričom najvýraznejšími sú príchody nového hlavného trénera, ktorým je Kanaďan Aaron Page, a amerického quarterbacka Desmonda Prusiu.

„Desmond sa veľmi dobre adaptoval a od prvého dňa zapasoval do tímu,” hodnotí Page, ktorý sa k Monarchs pripojil v januári a priniesol so sebou vyššiu úroveň amerického futbalu na všetkých frontoch. „Som hrdý na to, ako sa nám darilo počas prípravy, či už išlo o učenie sa úplne nového playbooku pre ofenzívu, alebo to, ako hráči aj tréneri makajú na príprave na ihrisku aj mimo neho,” pokračuje tréner.

Solídna príprava pod jeho vedením bola v silnom kontraste so sezónou 2023, ktorá nevyšla podľa predstáv vedenia - Monarchs sa po prehre s Nitra Knights v poslednom zápase základnej časti nakoniec neprebojovali do play off a súbojov o titul. Očakávania pred štartom sú teda opatrné, čo potvrdil aj Page.

„Očakávam hlavne to, že do každého zápasu pôjdeme pripravení bojovať. Samozrejme, že veríme v titul, no musíme hlavne týždeň čo týždeň robiť to, čo som spomenul skôr,” dodáva. „Minulá sezóna bola ťažká z pohľadu obrovského počtu zranení na kľúčových pozíciách v prvej fáze sezóny, čo ovplyvnilo aj finálne umiestnenie v rámci ligy. Minulý rok nám veľa vecí, ktoré sme si naplánovali, nevyšli, a za mňa to hodnotím ako jednu z najťažších a najhorších sezón v histórii klubu,” hovorí marketingový manažér klubu Lukáš Machotka o predošlej sezóne a dodáva aj svoje očakávania:

„Samozrejme sú najvyššie, ale všetko to bude závisieť v tomto prípade aj od kádra a jeho zdravia. Tento rok sme poskladaní tak rovnomerne z veteránov, juniorov aj nováčikov. Určite chceme skončiť lepšie ako minulý rok.” Panovníci už tento víkend cestujú na otvárací zápas do Přerova, kde sa v nedeľu stretnú s domácim tímom Mammoths.

Cieľom výjazdu je pokračovať v minuloročnej bilancii vzájomných zápasov s Mammoths, z ktorých vyšli Monarchs víťazne v oboch prípadoch s celkovým skóre 39:15. Už budúci víkend, na Veľkonočnú nedeľu, privítajú panovníci o 15.00 na domácom ihrisku STU Mladá Garda veľkých rivalov z Nitry, tím Knights.

Na zápas pozýva aj tréner Aaron Page: „Je to skvelá možnosť podporiť lokálny tím a pozrieť si vzrušujúci zápas vo vysoko kontaktnom športe. Futbal je skutočne tímový šport a je až magické sledovať, ako sa práca hráčov na tréningoch premieňa na skutočnosť.”

„Sme najstarší a najúspešnejší klub na Slovensku, a budúci rok oslávime už 30 rokov svojej existencie. Dlhé roky patria naše zápasy medzi veľmi zaujímavé a navštevované, keďže chodia stovky fanúšikov a veríme, že príde ešte viac. Na zápasoch dokážeme ponúknuť naozaj úplne všetko od zábavy pre rodinu s deťmi, maskota cez tombolu, vystúpenie Monarchs Cheerleaders, komentátorov, DJ až po hudbu. Príďte a neoľutujete,” dodáva Lukáš Machotka.

Autor článku: Anna Lichvarčíková